Čtvrtek 18.4.2024

Konečně, čtvrtek je tady.. Je těžké vstávat tak brzy. Ovšem dnešek byl speciální. Lipsko. Smyčcový orchestr Žraloci ZUŠ Veveří odjíždí do německého Lipska, aby zahrálo ve věhlasném Gewandhaus.

Celkem nás vyrazilo 34 osob. 27 mladých muzikantů, 5 pedagogů a 2 rodiče, ochotní pomoci. Počasí příliš neinspirovalo, byla prostě kosa. Nicméně jsme vycestovali příjemně vytopeným autobusem s panem řidičem Láďou :-) Cesta ubíhala velmi rychle, spousta povídání, hraní her, zastávek na protáhnutí... Podařilo se nám do Lipska dorazit o hodinu dříve. Co teď? Nechali jsme nástroje ve škole a vyrazili hned do města podívat se na Bacha :-)

Vedení školy nás přivítalo, seznámilo s ostatními a stačili jsme si také zahrát společně s lipským orchestrem skladby, které představíme v sobotu na koncertě - Mozartovu Dětskou Symfonii a Beethovenovu Ódu na radost, kterou speciálně pro cestu do Lipska upravil jako variace náš učitel Tomáš Prokop. To má být přídavek, ale zatím pšššš. Chvilku jsme se v tempech hledali, řešili jsme smyky, artikulaci, dynamiku, ale na koncert to bude skvělé. 

Mírně unavení jsme autobusem vyrazili do našeho ubytování které, jak jsme zjistili, je velmi specificky uspořádané. Nejsou zde žádná čísla pokojů, ale názvy planet. Kolegové z Německa nám vybrali originální ubytování :-) A jelikož jsme byli hladoví, po jídle na večeři se jen zaprášilo. Mnoho sil nezbývalo a večer byl ve známení odpočívání a sbírání sil na další, programem nabitý den.